۱۳۹۲ مهر ۱۳, شنبه

ژنرال جیاپ، قهرمان ملی استقلال ویتنام درگذشت


نیاز یعقوبشاهی
سرچشمه:
صفحه فیسبوک نیاز یعقوبشاهی


·        ژنرال وُ نگوییِن جیاپ، قهرمان ملی استقلال ویتنام و معمار نبرد دین‌بین‌فو، و سایگون، امروز جمعه ۱۲ مهرماه، چهارم اکتبر 2013 درگذشت.

·        وُ نگوییِن جیاپ در سال ۱۹۱۲چشم به جهان گشود. وی از ۱۹۴۵ تا ۱۹۸۰ وزیر دفاع ویتنام بود. در نبرد دین‌بین‌فو، فرمانده ی ارتش آزادی بخش ویتنام؛ و سپس درسراسر دوره ی طولانی جنگ با اشغالگران آمریکایی، وزیر دفاع این کشور بود.



·        نبرد دین‌بین‌فو که کمر اشغالگران فرانسوی را در هم شکست، در ماه‌های مارس و آوریل ۱۹۵۴ در اوج نبردهای هندوچین میان اتحاد فرانسویان و نیروهای انقلابی ویت‌مین در ویتنام رخ داد؛ که در پایان، به شکست کامل فرانسه و استقلال هندوچین منجر شد.

·        پس از نبردهای استقلال‌، ویتنام به  دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد و آمریکا که از حکومت دست نشانده ی خود در بخش جنوبی حمایت می‌کرد، با مقاومت ارتش آزادی بخش ویتنام روبه ‌رو شد و جنگ دوم هندوچین میان آمریکا و ویتنام در گرفت که سال‌ها به‌طول انجامید.
·         
·        سرانجام، ارتش آزادی بخش ویتنام به فرماندهی ژنرال جیاپ در روز ۳۰ ام آوریل ۱۹۷۵ سایگون را به تصرف خود درآورد و جنگ ویتنام با شکست مفتضحانه ی آمریکا به پایان رسید.

·        این فرزند دلاور و نابغه ی نظامی مردم ویتنام، نه از تنها از سوی مردم خود، بلکه    حتیاز سوی دشمنان بشریت، اعم از فرانسوی و آمریکایی نیز، به‌ دیده ی احترام نگریسته می شد.

·        دو کتاب مهم ژنرال وُ نگوییِن جیاپ، در باره ی تجارب مردم ویتنام در نبرد با اشغالگران فرانسوی و آمریکایی، و سه جلد خاطرات وی، بارها به زبان‌های گوناگون ترجمه شده‌اند.

·        کتاب جیاپ تحت عنوان «نبرد خلق ـ ارتش خلق»، به ‌زبان فارسی نیز برگردانده شده است

پایان

ویرایش از  تارنمای دایرة المعارف روشنگری
 

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر